• تاریخ: ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  • شناسه خبر: 59985

عدم تناسب مسئولیتها با ظرفیتها علت مشکلات کنونی جامعه است

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد گفت: عدم واگذاری مسئولیتها متناسب با ظرفیتهای افراد علت مشکلات کنونی جامعه است.   آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی شامگاه چهارشنبه در دیدار با جمعی از مخترعین و پرسنل بنیاد نخ ...

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد گفت: عدم واگذاری مسئولیتها متناسب با ظرفیتهای افراد علت مشکلات کنونی جامعه است.

 

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی شامگاه چهارشنبه در دیدار با جمعی از مخترعین و پرسنل بنیاد نخبگان استان اظهار داشت: مسئولیتها باید به قدر و تناسب ظرفیتهای افراد داده شود.

وی بیان کرد: کار اگر به دست انسانهای نخبه در هر عرصه ای نباشد، نتیجه ای جز رکودی که اکنون در برخی عرصه ها می بینیم حاصل نخواهد شد.

وی افزود: خیل عظیم تحصیلکردگان بیکار نتیجه این است که کار، دانش بنیان و علم معطوف به کار نیست.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: شکاف و فاصله بین علم تا نیازهای جامعه نشان دهنده آن است که جای نخبگان و خبره ها در مدیریت ها خالی است.

وی سیاست زدگی را از آفت های این استان دانست و بیان کرد: اگر شتاب سیاست کم شود و در خدمت دانش قرار گیرد، آینده جامعه مطلوب خواهد بود.

آیت الله ملک حسینی با اشاره به مشکلات کنونی در زمینه کمبود بودجه گفت: با مدیریت علمی و کارآمد نیز می توان در این شرایط کار کرد و با تدبیر می توان فاصله بین قابلیتها و توانها را پر کرد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری خواستار همکاری هرچه بیشتر نخبگان با مسئولین در جهت توسعه استان شد.

دانش به تنهایی برای انسان ارزش نیست

وی همچنین گفت: دانش به تنهایی برای یک انسان ارزش نیست و و نمی تواند او را شاخص و نخبه کند بلکه بلکه آنچه یک فرد را در زمره نخبگان جامعه قرار می دهد، دانش در کنار ارزش است.

آیت الله ملک حسینی اظهار داشت: دانش قرین با ارزش، علم را در مسیر خدمت به انسان در حال رشد قرار می دهد.

وی به انواع رشد انسان اشاره و بیان کرد: انسان نخبه کسی است که تنها به رشد علمی توجه نکند بلکه به رشد فکری برسد.

وی به رشد روحی به عنوان جنبه ای دیگر از رشد اشاره کرد و گفت: در رشد روحی، فرد مخترع و مکتشف خود را اینگونه می بیند که رسالتی نسبت به سایر انسانها دارد و باید این رسالت را ادا کند.

آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: انسان نخبه در نگاه دین انسانی است که تمامی جلوه های رشد خود را در جهت رشد روحی قرار داده تا به رسالت خود در برابر انسان عمل کند.

وی افزود: اگر این رسالت کشف شود که انسان باید در خدمت انسان باشد، دانش ها قرین ارزشها خواهند شد.

وی بیان داشت: انسانی که ارزش و دانش را به همراه دارد، هرگز به گونه ای عمل نخواهد کرد که جامه روبه زوال برود.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین گفت: به برکت انقلاب اسلامی علم در کشور جهت پیدا کرده و در خدمت رشد انسان قرار گرفته است.

وی با اشاره به فتوای علما در خصوص حرام بودن ساخت بمب اتم گفت: این مسئله به این دلیل است که در اینجا علم در خدمت انسان نیست بلکه در خدمت نابودی بشر و زوال انسان است.